Zara İlçemizi Tanıyalım - Zara Çiçek Balı
Sivas / Zara
554 317 37 97

Zara İlçemizi Tanıyalım

ZARA İLÇEMİZİ TANIYALIM

İlçenin yerleşimi kalkolitik çağa kadar uzanmaktadır. Tödürge gölü civarında ki Kültepe köyü bu dönem ait buluntuların yer aldığı yerleşim alanıdır.  Osmanlı dönemi kayıtlarından da Kanuni Sultan Süleyman`ın 1536 yılında çıkarıdığı bir fermanla Koçgiri aşiretini bölgeye yerleştirdiği anlaşılmakta olup, 1856 yılında da Koçgiri adıyla nahiye, 1970 yılında kaza statüsü ile şimdi ki ismini almıştır.

İnce sazıyla, zara balıyla, şeyh merzumanıyla, incik halilin memleketi Zara`ya hoşgeldiniz.

Sivas iline 72 km, Erzincan`a 178 km mesafede olan Zara ilçesi doğuda Suşehri ve İmranlı, batıda Hafik, kuzeyde Koyulhisar, kuzey batıda doğanşar, güneyde Divriği, güneybatıda kangal ilçeleri ile komşudur.

Zara`da 9 mahalle 135 köy ve 226 mezra bulunmaktadır.

Zara`ya yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan Tödürge gölü Sivas-Erzurum karayolunun 50 km sonrasında karşınıza çıkar. Sivas`ın en büyük gölü olma özelliğini taşıyan tödürge manyas kuş gölünden mevsimlik göç eden nadir kuşlara ev sahipliği yapar. Turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olan göl içerisinde geçmiş döneme ait taş yapı ve evler bulunmaktadır. Ayrıca Sivas`ta alabalık ve yayın balığı denince akla gelen göllerden bir tanesidir.

Keşfedilmeyi bekleyen ve yaklaşık 4600 yıllık geçmişi bulunan kaya mağraları ihtişamlı görüntüsü ile ilçeye bağlı Tödürge köyünün kuzeyinde ve güneybatısında ziyaretçilerini karşılıyor. Barınma ve sığınma amacıyla yapıldığı sanılan mağaralar yumuşak yapısıyla kolayca oyulan kayalıklarda yanyana ve altalta duruyor. Apartmanı andıran mağaralarda odacılar yer alıyor. Kaya mağaralarında bazı kısımlarında taş ve horosanla örülmüş duvarlar ve gözetleme delikleri dikkat çekiyor. Köyü çevreleyen kaya mağaraların kuzeyinde bulunan insan yüzünü andıran kısımda büyüklü küçüklü haç işaretleri göze çarpıyor.

Tutkuluyum akşam esen yelin

Baharda çağlayan kızıl serin

Anadolu denene güzel gelinin

Yanağında hoş bir benmisin Zara

Kadife sesi ince sazına yüklediği dertleri ile türkü dedince Zara da kime sorsanız size Halil`i Söyler. Halil ile bitmez ama Zara `nın bağrına bastığı evlatları. Örneğin kendisine sorduğumuzda “Beni bana değil, beni geçit vermeyen dağlara, aşılması güç sarp kayalara, uçsuz bucaksız ufka yelken açılan denizlere, demir kanatlılarla gökyüzünün engin maviliğin seyre dalarken bulutlara, uzayıp giderken demir yollara, çarşaf çarşaf serilmiş duble yollara ve yıllara sorun, onlar söyler kim olduğumu” der Habib Soluk.

Uzakları yakın eden, delinmez denen dağlarda, geçit vermeyen sarp kayalarda azmi ile çalışkanlığı ve sabrı ile ülkenin dört bir köşesinde imzası olan, Zara`nın Kümbet köyünden dünyaya gelen uzun yıllar boyunca Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik müsteşarı olarak görev yapmış şuan da ise Sivas Milletvekilli olan ve ilçe halkının gönlünde taht kuran M. Habip Soluk başarılarıyla Zara`nın yaşayan efsanesidir.

Zara Belediyesi 1871 yılında kurulmuş olup o tarihten bu yana aralıksız olarak ilçe halkının müşterek ve medeni ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir.

İlçemiz çiftçiliğinin en önemli geçim kaynağından biri arı ve arı ürünleridir. Arıcılık son yıllarda üreticilerimiz arasında büyük önem kazanmış giderek yaygınlaşmıştır.

Zara halkı geçmişten günümüze eğitimde oldukça önem vermiştir. Bu gün ilçeden Ahmet Çuhadaroğlu Meslek Yüksekokulu, Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Zara Anadolu Lisesi, Zara Mehmet Habip Soluk Fen Lisesi  Zara`da eğitime verilen önemin kanıtıdır.

Günümüz belediyecilik anlayışında çağdaş ve modern çizgi ise 2014 yılından Ahmet Pala ile tam anlamıyla yaşamaya başlamıştır. Devletin ve mevcut hükümetin destekleri ile Zara da milyonluk yatırımlar birbir hayata geçirilmiştir.

ZARA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN AHMET PALA;

“İlçemiz 1871 yılında ilçe olmuştur, 135 köyümüz 276 mezramız vardır. Köy sayısı olarak Ttürkiye de ilk sıralarda, Sivas`da ise en fazla köyü olan ilçeyiz. Şuan da köylerimizin %45 asfalt, şuan 40 köyümüzde kanalizasyon var. İçme suyu hattı olmayan köyümüz yoktur. Kaynağında problem olmayan tüm köylerimizde içme suyu var. Şimdi sıcak asfalt ve kilit parke taşına giriyoruz. Zara ya girdiğiniz zaman  bir vilayet havasına giriyoruz. Sizi Veysel Dursun`un yapmış olduğu ismini vermiş olduğu Zasiad yapmış olduğu okulla ve 750 kişilik Kredi Yurtlar Kurumunun yurtları ile karşılıyoruz. Adliye Sarayımız, Mehmet Habip Soluk Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi ve Fen Anadolu Lisesi 300 er kişilik ayrı ayrı yurtları, Anfi tiyatrosu, kapalı spor salonu, konferans salonları ve komple bir tesis, o tesisede sayın bakanımız geldiği zaman Mehmet Habip Soluk Kompleksi adını verilmesi emir buyurdurlar Milli Eğitim bakanımız. Burdan milli Eğitim bakanımıza sonsuz teşekkür ederiz. Hükümet binamız Türkiye`de örnek şekilde yapıldı. Biz belediye olarak 3 ana temel üzerine seçim kampanyamızı yürütmüştür. Toki, Doğalgaz ve İçme sularının aspes borularından kurtarmak.

İçme sularımızı aspes borularından kurtardık. Şuan da depolarımızdan içme suyumuz akıyor. Tokimiz 78 tane konutun kuraları çekildi vatandaşlarımız inşallah bu sene içerisinde yerleşecek. 2. etap tokide ilana çıktık, Habip bey ile toki başkanımızın yanına gidip görüştük, 1000 tane Zara`ya konut yapacağız. Zara da konut ihtiyacını kapatacağız.

Diğer 3. Mevzuda ana temel olarakda doğalgazdı. Doğalgazımız ana irsali hattında doğalgazımız var. Zara`nın %60 da doğalgaz yanacak. Doğalgazımız geçergeçmez tüm yollarımızı yapacağız. Hayvan pazarımız ve mezabamız yapılacak. Gap projemizde projemiz onaylandı. Zara`da da Zara`ya yakışır bir hayvan pazarı yapılacak. Hayvan dinlenme istasyonu yapılıyor. 2 tane yapılacak olan istasyonda 1 sivas diğeri ise zara`ya yapılacak. Belediye kültür merkezinin 1 katını kütüphane olarak verdik 600 metrekare çocuk ve büyük kütüphanesi olarak. Kızılırmak`ın 2. etabı inşallah bu sene içerisinde bitireceğiz ihalesini yaptık. Zara`nın geleceğini düzenleyecek DSİ`nin 17 trilyonluk projesi var. 11. ayda Zara`nın Kırılırmak`ın çevresini Allah izin ederse değiştireceğiz.

Biz bu vatanı bu bayrağı seviyoruz. Bu memleketi seviyoruz. Zara`lı Sanayici ve işadamlarına teşekkür ediyoruz. Zara`ya biz yatırım yapmak istiyoruz. Sizleri buluşturan Mehmet beye Klas emlak`a teşekkür ediyorum. Tekrar hemşerilerimi Zara`ya davet ediyorum. Zara ya yatırım yapmaya davet ediyorum. Tekrardan herkese teşekkür ediyorum.”

Zara belediyesinde bu gün devam eden belediye faaaliyetlerinde temizlik işleri, içme suyu, kanalizasyon, atık su arıtma tesisi, otel ve fırın işletmesi, hizmet binası ve kültür merkezi yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, toki çalışmaşları ve doğalgaz çalışmaları tüm hızı ile devam etmektedir.

İlçemiz Yeni Camii Mahallesinden yapılmakta olan Kızılırmak Parkı 2. etap inşaatı devam etmektedir. İlçemiz Karşıyaka, Çarşıbaşı, Yeni Camii ve Ahmet Başyurt Mahallelerinde cadde ve sokaklara parke ve bordor  döşenmesine devam edilmektedir. 2017 yılı itibari ile devam eden ve tamamlanmak üzere olan çalışmalarımızsa imar planında park ve yeşil alan olarak ayrılan alanların düzenlenmesi,  İlçemiz Yeni Camii Mahallesi Reşit paşa caddesi üzerinde sokak sağlıklaştırılması projesi kapsamında kültür mirasımız olan konaklarımızın restore edilerek turizme kazandırılması, eski hükümet konağı yerine  şehir meydanı projesi kapalı otopark, park ve bahçe yapılması, gençlik merkezi yapılması, yarı olimpik yüzme havuzu yapılması,

2. etap toki çalışmalarındaysa 2016 yılından yaklaşık olarak 2500 adet ön kayıt alınmıştır.

ZARA KAYMAKAMI SAYIN YUNUS KIZILGÜNEŞ;

“Zara İlçemiz gerek beşeri ve çoğrafi gerekse ekonomik açıdan öenmli potonsiyele sahip nadide ilçelerimizdendir. İlçemiz Sivas`ın 70km doğusunda yer alıp il merkezime ulaşımda hiç bir sorun yoktur. İlçemizin en önemli özelliği beşeri yapısıdır. Anadolunun tüm kültür renklerini içerisinde barındıran ilçemiz birlik ve beraberiği bulduğu güzel nadide ilçemizidir. Zaralılar geçmişimizden bu güne eğitim ve öğretime değer vermiş ve bu sayede ülkemizin her yerinde önemli mevkilerde ülkemize hizmet eden Zara`lı hemşerilerimize görmek mümkündür. Geçmişte büyük şehirlere büyük göç vermiştir. Çeşitli sebeplerle göç eden vatandaşlarımızda memleket özlemi yüksektir. Gittikleri yerlerde bir araya gelerek dernekleşen hemşerilerimiz hem birlik ve beraberliklerini devam ettirip  hemde ilçelerine köylerine önemli hizmetler vermiştir. Coğrafi özellikleri ilçemizin ekonomik hayatına etki etmiş, ilçemizde coğrafi özellikleri gereği arıcılık ve hayvancılık faaliyeti son derece yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

Cumhuriyetimizin yüzüncüyıl hedefleri doğrultusunda ilçemiz kamu yatırımı almıştır. Eviminizin milletvekillerine ve özellikle Başbakanlığımızın yıllarca müsteşarlık yapmış kamudaki bu büyük tecrübesini ilçemizle ilgili en küçük sıkıntılarda yanımızda olan milletvekilimiz Mehmet Habip Soluk`a teşekkür ediyorum. Yine uyum içinde çalışmış olduğumuz Belediyemize, Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisimize Başkanına Yöneticilerine, ve tarihinden bu güne kadar taş üstüne taş koyan tüm memurlara vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Ben Zara Kaymakamı Yunus Kızılgüneş

Gurbet yaşayan tüm hemşerilerimizi ilçemize davet ediyorum. Bizler Zara için 7/24 çalışan kamu görevlisiyiz. Kapımız her daim tüm hemşerilerimize açık hepinizi bekliyorum.”

Sivas`ı karadenize bağlayan geminbeli deresi Suşehri yolu üzerinde yol genişletme çalışmalarıyla tünel inşaatı yaz kış demeden devam ediyor. Zara Fen Lisesi Öğrenci Yurdu ve 10 adet lojman 2014 ve 2015 eğitim ve öğretim yılı hizmete açılmıştır. Zara Belediye Başkanlığınca Belediye Hizmet binası ve Kültür Merkezi inşaatına 2012 yılında başlanmış olup şuan Zara Halkına hizmet vermektedir. İlçemize yeni hükümet konağı inşaatı, adliye sarayı inşaatı, zara şerefiye karayolu güzergah değişikliği inşaatı, 550 kişilik kapalı spor salonu inşaatı, ilçe merkezine beydağından gelen içme suyuna ait aspes borulu irsale hattı değişimi tamamlanmıştır. Zara Devlet Hastanesi 50 yatak kapasiteli olarak tüm zaralılara hizmet vermektedir. Zara 162. Karayolları Şube şefliği Zara – İmranlı Karayolu üzerindeki arsaya 2015 yılında başlatılan inşaat tamamlanmıştır. İl özel idaresi tarafından 2015 yılı yatırım programında yer alan Zara İlçe Özel İdaresi Araç Bakım Evi hizmet vermeye başlamıştır. İlçede yatırım yapabilmenin önemli şartı olan elektirik aboneliği %80 oranında doğalgaz başvurusu yapılmış olup doğalgaz yatırım programına alınmıştır. Botaş tarafından şehirdışı boru döşeme ihalesi yapılmış olup irsale hattı tamamlanmış, şehiriçi ihale çalışmaları devam etmektedir.

Eski konakların gölgesinde tarihi arşınlamak, kösedağ tertemiz kokusunu içine çekmek, binbir çeşit çiçeğinden yapılan taze balından tatmak, gölün güzel esintisinde dinginliği yaşamak, yapısıyla şaşırtan kaya mağaraları ile sırrına vakıf olmak için, merakınızı sevginizi ve vefanızı alın sakin anadolu topraklarının kucak açıp sakladığı ZARA`ya gelin…

KLAS ARSA OFİSİ`ne teşekkür ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.